Spotkanie: Queerowe narracje historyczne. Po Bloku 3. Retrospektywa filmów Barbary Hammer: NITROFILMOWE POCAŁUNKI oraz SANCTUS


Piątek, 17 maja | 19:00 | Kinoteka 3

Spotkanie: Queerowe narracje historyczne

po Bloku 3. Retrospektywa filmów Barbary Hammer: NITROFILMOWE POCAŁUNKI oraz SANCTUS

Partnerzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; Lambda Warszawa; QueerMuzeum

Barbara Hammer w swojej twórczości (re)konstruowała wymazywaną historię nieheteronormatywnych osób – szczególnie lesbijek w XX wieku. Budowała historyczny i współczesny obraz queerowych wspólnot i represji kształtowanych homofobią. Dowartościowywała reprezentacje osób, które nierzadko pozostawały poza centrum społeczności LGBTQ+, podważając funkcjonujące stereotypy. W ramach spotkania o archiwum Barbary Hammer i jej sposobach pracy opowie dra Krystyna Mazur, która przez lata prowadziła w nim badania. O metodach przeprowadzania wywiadów dotyczących historii osób nieheteronormatywnych – zwłaszcza kobiet – i strategiach budowania inkluzywnych reprezentacji opowiedzą także gościnie, dra Anna Dżabagina i dra Joanna Ostrowska, członkinie Rady Programowej QueerMuzeum, powołanego przez Lambdę Warszawa, przed zbliżającym się otwarciem tej instytucji.

 

Gościnie:

dra Anna Dżabagina – historyczka literatury, adiunktka w Instytucie Literatury Polskiej UW i członkini Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+. Jej książka “Kalkowska. Biogeografia” znalazła się w finale Poznańskiej Nagrody Literackiej-Stypendium im. S. Barańczaka i zdobyła nominację do Książki Roku Polskiego Towarzystwa Genderowego. Obecnie pracuje nad monografią poświęconą lesbijskiej twórczości polskich, rosyjskich i ukraińskich modernistkach oraz nad queerową biografią Narcyzy Żmichowskiej.

dra Krystyna Mazur – współkuratorka retrospektywy filmów Barbary Hammer, prezentowanych w ramach 21. MDAG. Kulturoznawczyni, amerykanistka. Jej książka „Poetry and Repetition” ukazała się w 2005 roku w wydawnictwie Routledge. Główne obszary jej badań to literatura i film amerykański oraz queer studies. Wykłada w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Jej książka o Barbarze Hammer, "What a Body Can Do: Barbara Hammer in the Seventies" ukaże się w tym roku w Palgrave Macmillan.

dra Joanna Ostrowska – historyczka, krytyczka filmowa, dramaturżka teatralna. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” w 2022 roku otrzymała nagrodę „NIKE” czytelników i czytelniczek.

 

Prowadząca:

dra Gabriela Sitek – współkuratorka retrospektywy filmów Barbary Hammer, prezentowanych w ramach 21. MDAG. Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Współredaktorka książki „Historie filmu awangardowego” (2020, z drem hab. Łukaszem Rondudą).