Z miłości do lawy – WULKAN MIŁOŚCI, najgorętszy romans tego lata, w kinach już 19 sierpnia!

Już 19 sierpnia w kinach pojawi się jeden z największych hitów tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, dokumentalne love story o parze wybitnych badaczy i obiektach ich fascynacji - wulkanach. „Wulkan miłości" w reżyserii Sary Dosy opowiada fascynującą historię Katii i Maurice’a Krafftów, którzy całe swoje życie poświęcili wulkanom, umierając podczas erupcji jednego z nich w Japonii w 1991 roku.

Dostępny jest już polski zwiastun filmu: https://youtu.be/r9xN5z5ix3o

Więcej o filmie:

Prawdziwe love story o niezwykłym trójkącie miłosnym, w którym występuje francuskie małżeństwo naukowe Katii i Maurice’a Krafftów oraz uwielbiane przez nich wulkany. Przez ćwierć wieku podróżowali razem do wszystkich, które mogli znaleźć na naszej planecie, stając się tym samym najsłynniejszymi i najbardziej żarliwymi wulkanologami na świecie. Zginęli także wspólnie – podczas erupcji w Japonii w 1991 roku. Dzięki ich pasji powstało olbrzymie archiwum fascynujących zdjęć i filmów. „Wulkan miłości” z narracją Mirandy July jest hipnotyczna analizą życia na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperaturze 1200°C. „Ciekawość jest silniejsza od lęku” – jak stwierdziła kiedyś Katia. „Wulkan miłości” otrzymał Nagrodę za Najlepszy Montaż w Amerykańskim Filmie Dokumentalnym na tegorocznym festiwalu w Sundance. Autorem muzyki oryginalnej jest Nicolas Godin – połowa francuskiego duetu Air.

O genezie projektu reżyserka Sara Dosa opowiada w nastęoujący sposób: „Wpadłam na trop Katii i Maurice'a podczas przygotowań do mojego poprzedniego filmu. The Seer and the Unseen to dokument z elementami realizmu magicznego, w którym opowiadam o islandzkiej kobiecie, która widzi i rozmawia z duchami natury. W ekspozycji poznajemy mit o założeniu Islandii, według którego osadnicy zawarli z duchami natury pakt, by móc zamieszkać na wyspie. Wyobraziłam sobie, że idealnie byłoby zilustrować opowieść pięknymi archiwalnymi ujęciami wulkanów. Szukając odpowiednich materiałów, trafiliśmy oczywiście na historię Katii i Maurice'a Krafftów. Im więcej się o nich dowiadywałam, tym bardziej fascynował mnie charakter ich relacji - to nie był tylko związek Maurice'a i Katii, to niemalże trójkąt miłosny między nimi i wulkanami. Nie ma Maurice'a i Katii bez wulkanów. Ta myśl zaprowadziła mnie na ścieżkę rozważań obejmujących tak wiele rzeczy: relację człowieka z przyrodą, odczuwanie natury, tworzenie, niszczenie, miłość, życie i jego znaczenie".

„Wulkan miłości" pojawi się w polskich kinach już 19 sierpnia w dystrybucji Against Gravity.