Wspomnienia uwiecznione na ekranie. Wtorek i środa na 21. MDAG.

Jesteśmy już na półmetku 21. MDAG. Czas biegnie nieubłaganie, a my coraz bardziej zagłębiamy się w fascynujący świat prawdziwych historii uwiecznionych na ekranie. Dziś skupimy się na historiach pojedynczych osób. Zajrzymy do nastoletnich wspomnień bohatera „Szklanki do połowy pełnej”, a wraz z bohaterkami „I w Gullspang zdarzają się cuda” zbadamy fundamenty najmocniejszej więzi – więzi siostrzanej. Wspólnie zanurzymy się w głąb ludzkiego doświadczenia. Festiwal to nie tylko seanse filmowe, to także okazja do dyskusji, refleksji i spotkań z twórcami. Dlatego zapraszamy Was na spotkania z twórcami filmów biorących udział w festiwalu – odbywają się po wielu seansach. Od uczestnictwa w nich dzieli Was tylko sprawdzenie naszej gazetki! Do zobaczenia!

Zofia Mańkowska, biuro prasowego Millennium Docs Against Gravity

Zanurzcie się z nami w kino dokumentalne i sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was na wtorek i środę.

Wtorek, 14.05

Pokaz filmu „Szklanka do połowy pełna” (Glass, My Unfulfilled life, 2023), reż. Rogier Kappers + spotkanie z reżyserem

godz. 18:00 - Kinoteka, sala 3

Więcej o filmie: Autoportret Rogiera Kappersa w perspektywie dziecięcego marzenia o grze na organach wykonanych ze szklanek. Z pełnym optymizmem, film obserwuje swojego (niemłodego) bohatera przez 7 lat, który dojrzewa na nowo spełniając swoją pasję. Ze świadomością, że czas nie przestaje uciekać, podążamy śladem artysty szukającego miłości.

Gość: Rogier Kappers - niderlandzki muzyk i filmowiec. Znany z m.in. „Lomax the Songhunter” (2004) czy  „Glass, My Unfulfilled life” (2023). Laureat Golden Alexander dla najlepszego filmu w konkursie Newcomers na Thessaloniki Documentary Film Festival w 2024.

Pokaz filmu „JessZilla” (JessZilla, 2023), reż Emily Sheskin + spotkanie: Siła marzeń - historia JessZilli (dyskusja)

godz. 18:30. Kinoteka, sala 4

Więcej o filmie: Opowieść o Jesselyn Silvie - trzykrotnej mistrzyni w kategorii juniorów w boksie, której ambicją jest zdobycie w przyszłości olimpijskiego medalu. W podróży na szczyt wspiera ją ojciec, Pedro. Film ukazuje wyzwania związane z karierą sportową, ale też te związane z wiekiem nastoletnim i dorastaniem, z którymi para musi się zmierzyć, by spełnić swoje wspólne marzenie.

Więcej o debacie:

Partner - Visa

Co daje nam sport? Jak można radzić sobie z przeciwnościami losu i jak znaleźć w sobie siłę i motywację, żeby spełniać swoje marzenia? Jak ważne w tym całym procesie jest wsparcie bliskich osób?

„JessZilla” przybliża nam historię młodej bokserki, której marzeniem jest występ na igrzyskach olimpijskich, ale na jej drodze staje niespodziewana przeszkoda. Jess to 10-letnia dziewczynka, która brawurowo rywalizuje w sporcie zdominowanym przez mężczyzn.

Porozmawiamy o wytrwałości, determinacji i pokonywaniu wyzwań w każdym wieku.

Będzie to także okazja do tego, by dowiedzieć się więcej o sporcie osób z niepełnosprawnościami i o tym, dlaczego jest dla nich tak istotny.

Gościnie

Kinga Dróżdż - paraolimpijka, reprezentantka Polski w szermierce na wózkach. Mistrzyni Świata i Europy w szabli.

Małgorzata Szumowska - edukatorka i prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna, zwyciężczyni plebiscytu na Warszawiankę Roku (2022)

Prowadzący:

Jędrzej Dudkiewicz

Pokaz filmu „I w Gullspang zdarzają się cuda” (The Gullspang Miracle, 2024), reż. Maria Fredriksson + spotkanie: Czy przyszłość można przewidzieć? (dyskusja)

godz. 20.30. Kinoteka, sala 1

Więcej o filmie: Norweskie siostry Kari i May są bardzo religijne i wszędzie widzą znaki dawane im przez Boga. May decyduje się przeprowadzić blisko Kari – do Gullspång w Szwecji. Kiedy właścicielką wybranego mieszkania okazuje się kobieta bardzo podobna do ich starszej siostry Astrid, która popełniła samobójstwo ponad 30 lat wcześniej, historia znacznie przyspiesza. Siostry proszą reżyserkę o pomoc w wyjaśnieniu tej tajemnicy. 

Więcej o dyskusji

Partner: Wydawnictwo Czarne

Czy można przeczuć wydarzenia z przyszłości? Czy znaki, które pojawiają się na naszej drodze, są związane z nadnaturalnym odczuwaniem przyszłych wydarzeń, czy to zbiegi okoliczności? I gdzie przebiega granica między psychologią a ezoteryką? Na te i inne arcyciekawe pytania, w oparciu o film dokumentalny „Gullspång Miracle” w reżyserii Marii Fredriksson oraz książkę Sama Knighta „Biuro przeczuć” (tł. A. Wilga), odpowiedzą socjolog, publicysta, założyciel Wydawnictwa Okultura, Dariusz Misiuna oraz religioznawca, dr Zbigniew Łagosz. Debatę poprowadzi Zuzanna Kowalczyk z magazynu Pismo.

Goście:

Dariusz Misiuna - socjolog, publicysta, założyciel Wydawnictwa Okultura.

dr Zbigniew Łagosz - religioznawca 

Prowadzenie:

Zuzanna Kowalczyk - magazyn „Pismo”

Pokaz The Best of MDAG: „Siostrzeństwo świętej sauny” (Smoke Sauna Sisterhood, 2023), reż. Anna Hints + „Estoński mężczyzna” (Estonian Man, 2024, film krótkometrażowy), reż. Tushar Prakash, Anna Hints + spotkanie z reżyserką i reżyserem

godz. 20.30, Atlantic, sala B

Goście: reżyserka, tegoroczna członkini jury Konkursu Głównego Anna Hints oraz reżyser Tushar Prakash. 

Siostrzeństwo świętej sauny:

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Historia wypełniona uniwersalizmem, wspólnotowością i kolektywnymi myślami o radzeniu sobie z problemami.

Estoński mężczyzna

Tushar przyjechał z Indii do Estonii, żeby żyć razem z ukochaną. Zrezygnował z ciepła i słońca swojego kraju, wybierając na nowy dom chłodną część Europy. Teraz wyrusza w podróż do krewnych swojej partnerki żyjących w prowincji Võromaa, żeby nauczyć się, co znaczy być prawdziwym Estończykiem. Duet reżyserski tej osobistej historii tworzą Anna Hints oraz jej partner – Tushar Prakash.

Środa, 15.05

Pokaz filmu „Córka Czyngis-chana” (Daughter of Genghis, 2023), reż. Christian Als, Kristoffer Juel Poulsen + spotkanie z twórcami

godz. 17:45 – Kinoteka, sala 2


Zapraszamy na projekcję filmu „Córka Czyngis-Chana”. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

Więcej o filmie: Gerel, agresywna mongolska nacjonalistka wraz z synem organizują inspekcje domów publicznych i nielegalnych kasyn, nasyłając na nie policję i pouczając młode Mongolki, które w nich pracują. Gerel walczy dla ojczyzny i swojego macierzyństwa. Jej syn – Temuulen najczęściej zostaje sam w domu. Jego matka powoli zdaje sobie sprawę, że jej nienawiść związana jest z traumami. Musi zmierzyć się ze wszystkimi ważnymi dla niej problemami, aby stać się lepszą matką.

Goście: Christian Als, Kristoffer Juel Poulsen
Kristoffer Juel Poulsen – duński fotoreporter i filmowiec. „Córka Czyngis-chana” to jego debiutancki pełnometrażowy film dokumentalny. Jego głównym zajęciem jest kręcenie filmów.

Europejska premiera filmu „Wojna porcelanowa” (Porcelain War, 2024), reż. Slava Leontyev, Brendan Bellomo + spotkanie z bohaterem filmu i jego rodziną

godz. 18:00 – Kinoteka sala 7

Zapraszamy na europejską premierę filmu „Wojna porcelanowa”. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

W trakcie pełnoskalowej rosyjskiej inwazji w Ukrainie dwóch artystów: Andrey Stefanov i Slava Leontyev oraz artystka Anya Stasenko szukają inspiracji i piękna w działaniach na rzecz obrony swojego kraju oraz kultury. Pokazują, że choć pozornie łatwo jest przestraszyć ludzi, to trudniej odebrać im wolę życia. Podczas wojny rozpętanej przez rosyjskich żołnierzy przeciw cywilom, bohaterowie zostali w kraju uzbrojeni nie tylko w swoją sztukę i kamerę, ale także – po raz pierwszy w życiu – w karabiny. Gdy inwazja przybiera na sile, Andrey zostaje reżyserem i zaczyna filmować ich wspólną historię, a Anya i Slava w porcelanowych figurkach utrwalają idylliczną przeszłość, niepewną teraźniejszość i nadzieję na lepszą przyszłość. Film otrzymał Nagrodę Główną w amerykańskim konkursie dokumentalnym na Sundance.

Goście: Andrij Stefanow z rodziną: Ołeną Herasymenko, Anną Stefanową i Sofiją Stefanową

Andrij Stefanow – urodził na Krymie w Ukrainie, a wykształcenie artystyczne zdobył w Charkowie. Następnie powrócił do swojego domu na Krymie, gdzie został rzemieślniczym winiarzem i uznanym malarzem olejnym. Przez wiele lat Stefanow tworzył fotografię artystyczną, obrazy krajobrazowe i martwe natury. Kiedy Rosja najechała Ukrainę w 2022 roku, Stefanow i jego przyjaciel Slawa Leontiew zdecydowali się sięgnąć po kamery filmowe, odnajdując nowe medium do wyrażania swoich artystycznych wizji. Jest to pierwszy pełnometrażowy film Stefanowa jako autora zdjęć.

Pokaz filmu „Copa 71” (Copa 71, 2023), reż. James Erskine, Rachel Ramsey + spotkanie z reżyserką

godz. 18:15 – Kino Luna, sala B

Dołączcie do w piłkarskiej przygodzie podczas projekcji filmu Copa 71. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką, na które także serdecznie zapraszamy. 

Więcej o filmie: Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej po raz pierwszy zostały zorganizowane przez FIFA w 1991 roku. To wydarzenie postrzegamy jako oficjalny początek nowej ery w historii sportu, ale czy słusznie? 20 lat wcześniej odbył się w Meksyku pierwszy turniej zespołów kobiecych, który został zapomniany i wymazany z kart historii. Fakt, że zdecydowana większość fanów piłki nożnej nie wie nic o Copa 71 świadczy o tym, jak niewygodnym wydarzeniem była dla władz światowego futbolu. Turniej zorganizowano i rozegrano w blasku fleszy oraz kamer telewizyjnych, z udziałem sponsorów, gdzie rok wcześniej odbyły się finały mistrzostw świata mężczyzn. Podczas imprezy zawodniczki traktowane były przez media jak gwiazdy rocka.

Goście: Rachel Ramsey – jej reżyserski debiut, pełnometrażowy film dokumentalny „Copa 71”, był filmem otwierającia MFF w Toronto w 2023 roku. Znalazł się też w programie takich festiwali jak FF BFI w Londynie, American Film Institute, IDFA oraz Millennium Docs Against Gravity. Film ma mieć międzynarodową premierę kinową na przełomie wiosny i lata 2024 roku. 

Pokaz filmu „Spójrz mi w oczy” (Look Into My Eyes, 2024) reż. Lana Wilson + spotkanie z reżyserką

godz. 20:30 – Kinoteka, sala 4

Zapraszamy na pokaz filmu „Spójrz mi w oczy”. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką.


Więcej o filmie: Wierzymy czy nie w istnienie zdolności kontaktu z zaświatami, ten film nie pozostawia nas obojętnymi. Ani przez chwilę reżyserka nie próbuje nas zresztą przekonać, że siedmioro jasnowidzów_widzek, których poznajemy na  spotkaniach jeden na jeden z klientami i w scenach z życia prywatnego, mają tę „moc". To, co na pewno potrafią, to usiąść naprzeciw kogoś, kogo nie znają i przekazać jasną i często pomocną refleksję na temat ich największych zmartwień i bólu. Co sprawia, że ludzie płacą za ich usługi? To pytanie również wisi w powietrzu. Film studia A24 zręcznie porusza się pomiędzy ironią i szczerą otwartością na to, co przynoszą sesje z klientami i na codzienność jaznowidzów_widzek.

Gościni: Lana Wilson – reżyserka i scenarzystka. W swoim dorobku ma takie filmy jak AFTER TILLER, nagrodzony Emmy pełnometrażowy dokument o czterech najczęściej atakowanych lekarzach aborcyjnych w Ameryce; THE DEPARTURE, nominowany do nagrody Spirit Award pełnometrażowy dokument o punku, który pomaga samobójcom znaleźć powody do życia; A CURE FOR FEAR, nominowany do nagrody IDA krótki serial; oraz MISS AMERICANA, uznany przez krytyków dokument o światowej ikonie popkultury Taylor Swift.