Sobota i niedziela na Millennium Docs Against Gravity!

„Jestem Greta”, „Chwała królowej”, niedzielne targi komiksu. Zapraszamy na najciekawsze filmy i wydarzenia pierwszego weekendu festiwalu!

SOBOTA, 4 WRZEŚNIA

OKI DOKI: „Yaren i słońce” (Yaren and the Sun) reż. Renate Raman, Joren Slaets +

„Złość” (Angry) reż. Frederike Migom. Elektronik, Duża sala, 10:30

„Yaren i słońce”

Kilka lat temu 10-letnia Yaren straciła mamę. Trudno jest sobie z tym poradzić. Tego lata wyjeżdża na obóz, gdzie są też inne dzieci, które straciły kogoś bliskiego i są smutne tak jak ona.

„Złość”

Poznajcie dzieci, które opowiedzą, jak to jest czuć tak silną złość, że nie da się nad nią zapanować. Z powodu problemów z emocjami dzieci na razie nie mogą chodzić do szkoły ani mieszkać w domu, ale przebywają w szpitalu, gdzie mogą lepiej zrozumieć siebie i poznać techniki radzenia sobie z gniewem.

Po filmach spotkanie z edukatorką. 

Więcej o filmach i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/moviesPackage/Angry-%252B-Yaren-and-the

Film i debata: „Jestem Greta” (I Am Greta) reż. Nathan Grossman. Kinoteka, sala 1, 18:00

W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu.

Debata po filmie: Czy nastoletnia Greta Thunberg obudzi świat?

Greta uruchomiła lawinę protestów i zmian, która wydaje się być już nie do zatrzymania. Czy damy radę uciec przed klimatyczną katastrofą? Czy masowe protesty mogą zmienić świat, gdy po drugiej stronie są wielkie korporacje i polityczne interesy? Jaka jest siła młodego pokolenia? Po pokazie odbędzie się debata, w której będziemy szukać odpowiedzi na te pytania. Gośćmi i gościniami będą: Dominika Lasota, Mikołaj Borowy, Tomasz Markiewka i prof. Szymon Malinowski. Debatę poprowadzi Katarzyna Karpa-Świderek.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Jestem-Greta

Więcej o debacie: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Debata%253A-Czy-nastoletnia-Greta-Thunberg-obudzi

„Furia” (Fury) reż. Krzysztof Kasior. Kinoteka, sala 7, 18:00

25-letnia Aleksandra Rola jest mistrzynią MMA, której udało się pokonać wszystkie swoje przeciwniczki w trakcie jednego roku, mimo że nie trenowała długo tej dyscypliny. Ola ma też za sobą kilka prób samobójczych, po których postanowiła zrezygnować z psychoterapii na rzecz treningów MMA. W ten sposób udało jej się pozbyć nagromadzonej złości i frustracji.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Furia

Film: „Gang z Ulicy Sezamkowej” (Street Gang: How we got Sesame Street) reż. Marilyn Agrelo, Luna, sala B 14.30

W Kinie Luna, sali B o 14.30 możecie zobaczyć niezwykły film „Gang z Ulicy Sezamkowej” („Street Gang: How we got Sesame Street”) reż. Marilyn Agrelo. „Ulica Sezamkowa” to miejsce, w którym wszyscy chcieli mieszkać!  Dzięki bogatym archiwaliom, a także wywiadom z twórcami serialu, przenosimy się do czasu powstania kulturalnego fenomenu, który zmienił świat telewizji dla dzieci i miał realny wpływ na rozwój równości, edukacji oraz reprezentację różnorodności w telewizjach na całym świecie.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Reservation-5

Film: „Kapłan LSD, miłość i ja” (My Psychedelic Love Story) reż. Errol Morris, Luna, sala A 18.15

Nie do przegapienia w Lunie, w sali A o 18.15 film „Kapłan LSD, miłość i ja” (My Psychedelic Love Story) reż. Errol Morris. Allen Ginsberg, poeta i aktywista podejrzewał, że Joanna Harcourt-Smith, która opętała Timothy’ego Leary'ego, profesora Harvardu, głównego orędownika używania LSD i wroga społecznego numer jeden Richarda Nixona, była seksualną prowokatorką na usługach CIA. Miała doprowadzić do uwięzienia Leary’ego oraz - zapewne – do poddania go eksperymentom medycznym. W filmie zdobywcy Oscara® Errola Morrisa, Joanna Harcourt-Smith odpowiada na te zarzuty pytaniem: „Byłam?” Jej własna relacja przygód z Leary’im przypomina historię Bonnie & Clyde.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Kaplan-LSD%252C-milosc-i

Wydarzenie: BalkanBeats comes to Millennium Docs // DJ set by Robert Soko, Kulturalna, 22:00

Wieczorem koniecznie wpadnijcie na niezwykłą imprezę BalkanBeats comes to Millennium Docs // DJ set by Robert Soko! Imprezy BalkanBeats to kultowe wydarzenia sceny klubowej w Berlinie, które przez prawie 30 lat zapisały się na kartach tanecznej historii stolicy Niemiec jako wyjątkowe muzyczne przeżycia. BalkanBeats to nie tylko projekt, to wojna kulturowa, to walka o przestrzeń do tańca, ale też o pamięć o korzeniach bałkańskiej muzyki.

Więcej informacji: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/BalkanBeats-comes-to-Millennium-Docs-%252F%252F-DJ-set-by-Robert

NIEDZIELA, 5 WRZEŚNIA

Film i spotkanie: „Nowa Ewangelia” (The New Gospel) reż. Milo Rau. Kinoteka, sala 2 20:30

Pier Paolo Pasollini i Mel Gibson sfilmowali ukrzyżowanie Jezusa w mieście Matera na południu Włoch. W 2019 roku Matera stała się tłem dla rejestracji męki pańskiej na nowo. Tym razem w Jezusa wcielił się czarny kameruński działacz polityczny Yvan Sagnet, który na co dzień broni praw nielegalnych pracowników wykorzystywanych przez mafijny system rolniczy.

Spotkanie online po filmie: Milo Rau (reżyser)

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Nowa-Ewangelia

Film i debata: „Tęczowa rodzina” (All Together), reż. Marco Simon Puccioni. Kinoteka, sala 1 16:00

Intymny obraz życia Giampietro, Marco (reżysera filmu) i dwójki ich synów - Davida oraz Denisa. Tęczowa rodzina musi znaleźć swój sposób na istnienie w świecie, w którym wszystko jest skrojone pod heteroseksualne pary.

Debata po filmie: O wychowaniu dzieci przez pary jednopłciowe

W naszym kraju pary jednopłciowe, które wspólnie wychowują dzieci, są demonizowane i przedstawiane jako zagrożenie dla "tradycyjnej rodziny". Ale brak praw nie sprawia, że te rodziny znikną. Czy Polska jest gotowa przyjąć, że równe prawa należą się wszystkim?

Gościnie i gość: Ewelina i Kasia Domańskie, adw. Karolina Gierdal, Dr n. med. Daniel Bąk. Prowadzenie: Maja Heban, Noizz.pl

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Rezerwacja-2

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Debata%253A-O-wychowywaniu-dzieci-przez-pary

Film i wydarzenie: „Chwała Królowej” (Glory to the Queen), reż. Tatia Skhirtladze, Anna Khazaradze. Luna, sala A 16:30

Ich historie są w stanie przyćmić nawet serial „Gambit królowej”. Nona Gaprindashvili, Nana Alexandria, Maia Chiburdanidze i Nana Ioseliani to cztery legendarne szachistki z Gruzji, które podczas zimnej wojny zrewolucjonizowały szachy kobiet na całym świecie i stały się radzieckimi ikonami emancypacji kobiet. Film portretuje ich obecne życie, jednocześnie odkrywając ich olbrzymie dziedzictwo.

Wydarzenie: Dzień Szachowy: symulowana gra szachowa - zagraj z arcymistrzynią

Przyjdź i zagraj z arcymistrzynią Beatą Zawadzką, która wykona symultanę tzn. będzie grała jednocześnie z dwudziestoma osobami.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Chwala-krolowej

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Dzien-Szachowy%253A-Symultana-szachowa---zagraj-z

Film i wydarzenie: „W Centrum Komiksu” (Comic Book Shop), reż. Maciej Bierut, Elektronik, Duża sala 18:00

Humorystyczna kronika kultury komiksu w Polsce pokazana przez pryzmat kultowego sklepu, który zrzesza pasjonatów. Centrum Komiksu ma tak bogatą historię, że na jej kanwie film przygląda się przemianom rynku wydawniczego w Polsce. 

Wydarzenie: Niedzielne targi komiksu w Elektroniku. Kino Elektronik 12:00-20:00

W niedzielę w kinie Elektronik odbędzie się premiera światowa filmu „W Centrum Komiksu” Macieja Bieruta. Wszystkich, którzy chcieliby poznać część bohaterów i bohaterek filmu oraz kupić ciekawe komiksy, zapraszamy na targi. Przez cały dzień będą odbywały się w przestrzeni kina.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/W-Centrum-Komiksu

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Niedzielne-targi-komiksu-w

Film i spotkanie: „Bezgłos” (Silent Voice), reż. Reka Valerik, Kinoteka, sala 2 18:30

Khavaj jest zawodnikiem MMA i uchodźcą z Czeczenii, który uciekł do Belgii w wyniku prześladowań osób LGBT+ przez reżim Kadyrowa. W efekcie doznanej traumy stracił głos – cierpi na afonię, której pomóc może przede wszystkim bezpieczna przestrzeń i odzyskanie spokoju.

Spotkanie po filmie: Reka Valerik (reżyser)

Ze względu bezpieczeństwa reżyser będzie miał w czasie spotkania zasłoniętą twarz oraz nie występuje pod swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Bezglos

Film i spotkanie: „Jeszcze nie dziś” (Things We Dare Not Do), reż. Bruno Santamaría Razo, Kinoteka, sala 3 20:45

Szesnastoletni Ñoño żyje w spokojnym miasteczku na meksykańskiej prowincji. Lubi prowadzić zajęcia sportowo-taneczne dla miejscowych dzieciaków i zdaje się być radosnym nastolatkiem. Jednak o zachodzie słońca wymyka się nad wodę, gdzie nakłada makijaż i przymierza sukienki… Na jego twarzy maluje się wtedy autentyczne szczęście – w końcu może być sobą. Reżyser przygląda się też swojemu bohaterowie z niezwykłą czułością i empatią, sprawiając że z Ñoño bije naturalność i spontaniczność.

Spotkanie online po filmie: Bruno Santamaría Razo (reżyser)

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Jeszcze-nie