Piątek i sobota na na Millennium Docs Against Gravity!

„Przeżyć” - zwycięzca Grand Prix - Nagrody Banku Millennium, spotkania z twórcami i debaty. Zapraszamy na drugi weekend festiwalu!

PIĄTEK, 10 WRZEŚNIA

Film i spotkanie: „Skąd przybywamy” (Who We Were), reż. Marc Bauder, Kinoteka, sala 4, 18:00

Film pokazuje dramatyczny obraz świata, o którym opowiadają intelektualiści i naukowcy, postulując konieczne zmiany na naszej planecie. Poznajemy nieograniczone możliwości naszego mózgu, spuściznę kolonializmu i wachlarz uczuć robota. Inspirujące spojrzenie na nasz świat daje nadzieję.

Po filmie spotkanie spotkanie online z reżyserem Marcem Bauderem.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Skad-przybywamy

Film i debata: „Biały Szum” (White Noise), reż. Daniel Lombroso, Kinoteka, sala 1, 18:00

Opowieść o początku końca amerykańskiej prawicy. Daniel Lombroso śledzi losy trojga aktywistów alt-rightowych od momentu wygrania wyborów prezydenckich przez Donalda Trumpa w 2016 roku, pokazując kolejne kryzysy zwiastujące przegraną kampanię z roku 2020.

Debata po filmie: Wzloty i upadki alt-prawicy. Co dalej po erze Trumpa?

Polityczno-popkulturowy rzut oka na nowe nurty, dezinformację i nastroje społeczne w USA i Europie. Goście i gościni: Andrzej Kohut, Tomasz Markiewka, Anna Mierzyńska. Prowadzenie: Maciej Czarnecki

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Bialy-szum

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Debata%253A-Wzloty-i-upadki-alt-prawicy.-Co-dalej-po-erze

Film i spotkanie: „W drodze do Samarkandy”, (Pozzis, Samarkand), reż. Stefano Giacomuzzi, Kinoteka, sala 3, 18:45

73-letni Alfeo Carnelutti, przez wszystkich znany jako „Cocco”, jest jedynym stałym mieszkańcem włoskiego Pozzis. Jest pustelnikiem, odsiedział 10 lat w więzieniu za morderstwo i cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Postanawia wyruszyć w pełną przygód podróż do Samarkandy w Uzbekistanie, zwanej „kamiennym miastem”. Nie jedzie samolotem czy pociągiem, lecz Harleyem-Davidsonem z 1939 roku, starszym niż on sam.

Po filmie spotkanie z reżyserem i bohaterem: Szalona wyprawa motocyklowa

Młody reżyser Stefano Giacomuzzi wsiadł z ekipą filmową do vana i wyruszył w podróż za charyzmatycznym Alfeo Carneluttim, który postanowił motocyklem przemierzyć trasę z Włoch do Samarkandy w Uzbekistanie.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/W-drodze-do

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Szalona-wyprawa-motocyklowa%253A-Spotkanie-z-rezyserem-i-bohaterem-filmu-W-PODROZY-DO

Film i spotkanie: „Zostało nam słońce” (Nothing but the Sun), reż. Arami Ullón, Kinoteka, sala 2, 19:45

Okolice Gran Chaco w Paragwaju to ojczyzna Indian Ayoreo. Dopiero stosunkowo niedawno nawiązali kontakt z białą cywilizacją. Zachęceni przez misjonarzy chrześcijańskich wizjami lepszego życia i wypychani z lasu przez osadników, porzucili swój świat natury i zamienili szamanów na Biblię. Mateo nagrywa na magnetofonie kasetowym z lat 70. XX wieku opowieści i piosenki swoich pobratymców, aby ocalić pamięć obrzędów i mitów plemienia. Nie wie tylko dla kogo.

Po filmie spotkanie z reżyserką Arami Ullón.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Zostalo-nam

Film i spotkanie: „Kret w Korei” (The Mole), reż. Mads Brügger, Luna, sala B, 20:00

Film kręcony potajemnie przez ponad dekadę. Jest najbardziej niepokojącą historią naszych czasów. 10 lat temu do Madsa Brüggera, przyszedł Ulrich Larsen, bezrobotny szef kuchni. Oznajmił, że chce szpiegować wewnątrz struktur powiązanych z Koreą Północną. W ciągu kolejnej dekady Larsen infiltruje The Korean Friendship Association (KFA). Udaje mu się zdobyć zaufanie jej przywódców, dzięki czemu odkrywa szokujące fakty.

Spotkanie: Największa prowokacja w historii kina

Dobrze znany publiczności festiwalowej duński reżyser Mads Brügger („Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?”, „Ambasador”) powraca z najnowszym eksperymentem dokumentalnym. „Kret w Korei” nie tylko ujawnia szokującą wiedzę o rządach Kim Dzong Una, ale stawia pytania o granice zaangażowania reżysera w życie bohaterów filmu.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Kret-w-Korei

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/KRET-W-KOREI%253A-najwieksza-prowokacja-w-historii-kina.-Spotkanie-z-Madsem

Film i spotkanie: „Przeżyć” (Flee), reż. Jonas Poher Rasmussen, Kinoteka, sala 7, 20:30

Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia.

Spotkanie po filmie z reżyserem Jonasem Poher Rasmussenem: W poszukiwaniu nowego domu

Rasmussen udowodnił, że intymna opowieść o dorastaniu i szukaniu tożsamości może porwać tłumy. Sięgnął po animację, bo bohater filmu, jego dawny kolega ze szkolnej ławki, nie był gotów stanąć oko w oko z kamerą. Dlaczego?

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Przezyc

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/PRZEZYC%25253A-poruszajacy-dokument-animowany.-Spotkanie-z-rezyserem-Jonasem-Poherem-276

 

Wydarzenie specjalne: Pokaz filmu „Na srebrnym globie” (Screening of On the Silver Globe), Komuna Warszawa, ul.  Emilii Plater 31, 22:00

Bezpłatny wstęp w zależności od ilości miejsc. Decyduje kolejność przybycia. 

Na jakiejś planecie... Jeździec przywozi kosmonautom tajemniczy przedmiot, który spadł z nieba. Rozpoznają oni system przekaźnikowy sprzed kilkudziesięciu lat. Schodzą do starej hali komputerów, gdzie odczytują wideopamiętnik rozpoczynający się lotem kabiny kosmicznej i rozbiciem się w górach jakiejś planety.

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Pokaz-filmu-%25E2%2580%259ENa-srebrnym-globie%25E2%2580%259D---bezpłatny-wstęp-w-zaleznosci-od-ilosci-miejsc.-Decyduje-kolejność

SOBOTA, 11 WRZEŚNIA

Film i debata: „Jestem Greta” (I Am Greta), reż. Nathan Grossman, Luna, sala A, 13:00

W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu.

Debata po filmie: Greta Thunberg i aktywizm na rzecz neuroróżnorodności

Greta Thunberg znana jest przede wszystkim jako aktywista klimatyczna. Powszechnie wiadomo również, że u Thunberg zdiagnozowano autyzm, ADHD i mutyzm wybiórczy. Chociaż główna dyskusja wokół niej słusznie dotyczy zmian klimatycznych, coraz bardziej do głosu dochodzi dyskurs na temat neuroróżnorodności.

Goście i gościnie: Joanna Erbel, Mateusz Płatos. Prowadzący: Edwin Bendyk

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Jestem-Greta

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Debata%253A-Greta-Thunberg-i-aktywizm-na-rzecz

Film i spotkanie: „Przeżyć” (Flee), reż. Jonas Poher Rasmussen, Kinoteka, sala 7, 15:45

Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia.

Spotkanie po filmie z reżyserem Jonasem Poher Rasmussenem.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Przezyc

Film i debata: „Salwador. Piekło kobiet” (Fly So Far), reż. Celina Escher, Kinoteka, sala 1, 16:00

Teodora Vásquez dla całego świata stała się symbolem walki o prawa kobiet w Salwadorze. Po 11 latach spędzonych w więzieniu w końcu została z niego wypuszczona po orzeczeniu Sądu Najwyższego. Z jakiego powodu odebrano jej wolność? W Salwadorze obowiązuje jedna z najbardziej nieludzkich regulacji dotyczących terminacji ciąży.

Debata: Do czego prowadzi zakaz aborcji? Kiedy państwo nie chroni, a ściga

30 lat więzienia za poronienie, zakaz przerwania ciąży z gwałtu, stygmatyzacja. Brzmi jak piekło? To realia Salwadoru, gdzie aborcja jest zakazana i ścigana przez państwo. Do czego prowadzi niemal całkowity zakaz aborcji? Gdzie jest Polska na tej niebezpiecznej drodze i jak temu przeciwdziałać? Gościnie i gość: Goście: Miko Czerwiński, Teodora del Carmen Vásquez (bohaterka), Celina Escher (reżyserka). Prowadząca: Karolina Domagalska

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Salwador.-Pieklo

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Debata%253A-Do-czego-prowadzi-zakaz-aborcji%253F-Kiedy-panstwo-nie-chroni%252C-a

Film i spotkanie: „Stambuł bez smyczy” (Stray), reż. Elizabeth Lo, Luna, sala A, 16:00

Kto nie lubi historii opowiadanych z punktu widzenia czworonogów? Tym razem bezdomne psy oprowadzają nas po Stambule – gigantycznej metropolii, w której żyje ich bardzo wiele a przetrwanie każdego dnia wymaga walki.

Spotkanie po filmie: Jak żyć z psem w mieście?

Długa relacja człowieka i psa wydaje się dziś niezaprzeczalna. Czy miasto można nazwać naturalnym środowiskiem życia psów? Jak wygląda kwestia praw psów w różnych krajach? Gościni: Sylwia Karkowska. Prowadząca: Zuzanna Kisielewska.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Stray

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Spotkanie%253A-Jak-zyc-z-psem-w

„Gorbaczow. Raj” (Gorbachev. Heaven), reż. Witalij Manski, Luna, sala A, 18:15

Michaił Gorbaczow, 89-letni ostatni lider Związku Radzieckiego, przyjmuje w swoim domu reżysera Witalija Manskiego. W lekkim stylu prowadzą rozmowy o poważnych sprawach. Gorbaczow opowiada o swoim życiu. W czasie pobytu na szczycie władzy Związku Radzieckiego doprowadził do upadku imperium komunistycznego. Własny naród Gorbaczowa oskarża go o zniszczenie imperium. Z takim ciężarem samotny stary człowiek żyje w luksusowej rezydencji na przedmieściach Moskwy.

Spotkanie po filmie: Witalij Manski (reżyser)

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Gorbaczow.-Raj

„Redakcja śledcza” (Behind the Headlines), reż. Daniel Sager, Kinoteka, sala 7, 18:15

Dwa lata po ujawnieniu słynnych „Panama Papers” dziennikarze śledczy z niemieckiego Süddeutsche Zeitung stają w obliczu nowych wyzwań: politycznego zabójstwa maltańskiej dziennikarki Daphne Caruany Galizi i tajemniczego handlarza bronią powiązanego z irańskim programem nuklearnym. Wiosną 2019 roku w ich ręce wpada tajne nagranie, które ujawnia nowy skandal z udziałem austriackiego wicekanclerza HC Strache'a.

Spotkanie po filmie: Frederik Obermaier (bohater), Bastian Obermayer (bohater)

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Redakcja-sledcza

Film i spotkanie: „Kret w Korei" (The Mole), reż. Mads Brügger, Kinoteka, sala 7, 20:45

Film kręcony potajemnie przez ponad dekadę. Jest najbardziej niepokojącą historią naszych czasów. 10 lat temu do Madsa Brüggera, przyszedł Ulrich Larsen, bezrobotny szef kuchni. Oznajmił, że chce szpiegować wewnątrz struktur powiązanych z Koreą Północną. W ciągu kolejnej dekady Larsen infiltruje The Korean Friendship Association (KFA). Udaje mu się zdobyć zaufanie jej przywódców, dzięki czemu odkrywa szokujące fakty.

Spotkanie po filmie: Mads Brügger (reżyser)

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Kret-w-Korei