Lynch, Godard, Campion, Herzog, Hitchcock - filmy o największych postaciach kina w programie 20. MDAG

20. edycja Millennium Docs Against Gravity rozpocznie się w kinach w ośmiu polskich miastach już 12 maja 2023 roku. Następnie od 23 maja do 4 czerwca odbędzie się część online. W tym roku w programie festiwalu znalazło się wiele filmów o najważniejszych nazwiskach współczesnego kina oraz filmy, których tematem stało się samo kino i wyjątkowy związek człowieka z kamerą. 

Jubileuszowa edycja MDAG to doskonała okazja, żeby przyjrzeć się nie tylko twórczości wybitnych reżyserów_ek, ale też zastanowić się nad odpowiedzialnością, jaka spoczywa na wszystkich twórcach filmów dokumentalnych. O tym opowiada film „Bohater_ka” (Subject) w reżyserii Jennifer Tiexiery i Camilli Hall.  Reżyserki skupiają się na bohaterach_kach filmów dokumentalnych. Co wydarzyło się w ich życiu, kiedy ekipa filmowa wyjechała? Gdzie leżą granice etyczne, którymi dokumentaliście powinni się kierować? Spotykając się z ludźmi, których życie w ostatnio dziesięcioleciu przyczyniło się do powstania najgłośniejszych filmów, tworzą skomplikowany obraz relacji na linii ekipa-bohater_ka, czasem prowadzącej do tragicznego finału.

Doskonałe filmy o największych wizjonerach_kach kina są z kolei idealnym źródłem twórczych (i nie tylko) inspiracji. W „Kinie według Godarda” (Godard CinemaCyril Leuthy śledzi eksperymenty, obsesje i odkrycia Godarda na przestrzeni dekad nieprzerwanej pracy. Przez lata wymyślał siebie na nowo, by potem wszystko niszczyć i zaczynać od nowa, nieustannie badając możliwości ruchomego obrazu. „Werner Herzog: radykalny marzyciel” (Werner Herzog: Radical Dreamer) Thomasa von Steinaeckera to pogłębiony obraz artysty jedynego w swoim rodzaju.  Hipnotyzował swoich aktorów, ugotował i zjadł własnego buta, wspinał się w głąb wulkanów, przeszedł na piechotę trasę z Monachium do Paryża, żeby uratować życie artystki, której twórczość podziwiał. Z drugiej strony użyczył głosu do Simpsonów i występuje w blockbusterach.

Równie barwną postacią jest David Lynch. Znany festiwalowej publiczności Alexandre O. Philippe w filmie „Lynch / Oz” opowiada o fascynacji Lyncha „Czarnoksiężnikiem z Oz”. Przełożyła się ona na niezliczone nawiązania, rozsiane po firmach mistrza amerykańskiego kina - od „Blue Velvet” przez „Dzikość serca”, „Mulholland Drive” aż po „Twin Peaks”. 

Julie Bertuccelli przygląda się bliżej legendarnej Jane Campion w filmie  „Jane Campion: kobieta kina” (Jane Campion, The Cinema Woman)Poznajemy twórczość pierwszej kobiety, która zdobyła Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes - w 1993 roku za film „Fortepian”. W ciągu 40 lat pracy wypracowała autorytet i silną pozycję w branży całkowicie zdominowanej przez mężczyzn. Za to autor „Te Story of Film - odysei filmowej” Mark Cousins przybliża nam postać reżysera, który zrewolucjonizował kino w filmie o tytule mówiącym wszystko - „Nazywam się Alfred Hitchcock” (My name is Alfred Hitchcock). 

Jubileuszowa 20. edycja MDAG odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online - od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).