„Apolonia, Apolonia” wygrała festiwal IDFA - polska premiera filmu na MDAG 2023!

„Apolonia, Apolonia" w reżyserii Lei Glob otrzymała wczoraj nagrodę dla Najlepszego Filmu w Konkursie Międzynarodowym podczas największego festiwalu filmów dokumentalnych na świecie - IDFA w Amsterdamie. Film będzie miał swoją polską premierę podczas jubileuszowej, 20. edycji Millennium Docs Against Gravity w maju 2023 roku.

Apolonia_IDFA winner.jpeg

Ten piękny i intymny portret artystki, kręcony przez 13 lat, ma szansę stać się jednym z najważniejszych filmów tego roku, do czego znacząco przyczyniła się wczorajsza nagroda. Reżyserka filmu, Lea Glob, jest znana polskiej publiczności - była laureatką nagrody Fiction/Non-Fiction na MDAG w 2016 roku. Za polsko-duńsko-francuską koprodukcję odpowiada HBO Max (przy projekcie pracowała Hanka Kastelicová), polskim koproducentem jest Małgorzata Staroń (Staron FILM). 

Apolonia Apolonia.png

Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Apolonia przez długi czas starała się znaleźć swoje miejsce w świecie sztuki, chociaż to zadanie okazało się trudne, a jej droga do sukcesu nie była prosta. Musiała zmierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, co dotknęło także Oksanę Schacko, jedną z założycielek feministycznej grupy Femen, z którą Apolonia przyjaźniła się i mieszkała przez wiele lat. Czy w końcu bohatera zyskała zasłużone uznanie? 

premiera Apolonia.jpg

Wojciech Diduszko, programer i Dyrektor Konkursu Polskiego na MDAG, wspomina światową premierę filmu: „Projekcja Apolonii, Apolonii w wypełnionej po brzegi sali legendarnego kina Tuschinski w Amsterdamie zostanie na długo w naszej pamięci. Długo trwające brawa i okrzyki zachwytu, entuzjastyczne przyjęcie charyzmatycznej bohaterki - od początku wiedzieliśmy, że ten film jest jednym z faworytów IDFA - największego festiwalu filmów dokumentalnych na świecie. Cieszymy się, że jury podzieliło zachwyt publiczności. Majowa premiera na Millennium Docs Against Gravity będzie dużym wydarzeniem, a Apolonia Sokol bez wątpienia jedną z gwiazd festiwalu”.

Jubileuszowa 20. edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online - od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).