Poniedziałek, 13 maja | 18:00 | Kinoteka 5
Audioteka x MSN - wydarzenie specjalne
(wstęp wolny)
Prelegenci: Jakub Depczyński i Monika Proba, współtwórcy podcastu.
Zapraszamy na przedpremierowy odsłuch podcastu Wszystko już było, wspólnej produkcji Audioteki i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i spotkanie z twórcami. Pilotowy odcinek pierwszego w Polsce serialu dźwiękowego o sztuce współczesnej zostanie zaprezentowany 13 maja o godz. 18:00 w Kinotece na festiwalu filmowym Millennium Docs Against Gravity.
Siła kobiet i walka o własny głos to tematy, które nie tracą na aktualności. Praca wideo berlińskiego duetu Boudry/Lorenz przypomina tragiczne losy dwóch powojennych amerykańskich artystek – pisarki Valerie Solanas (znanej przede wszystkim z próby zamachu na Andy’ego Warhola) i aktorki Marylin Monroe. Te dwie postaci jako pierwsza połączyła w tytule swojego utworu kompozytorka muzyki awangardowej Pauline Oliveros, w 1970 roku. Wideo z kolekcji MSN-u jest eksperymentalnym teledyskiem do tego utworu.
W pilotowym odcinku podcastu zatytułowanym Brzydkie słowo „mężczyźni” poznajemy historie Monroe i Solanas, subiektywnie opowiedziane przez Katarzynę Figurę (aktorkę nazywaną w latach 90. „polską Marylin Monroe”) i Joannę Krakowską (teatrolożkę, autorkę nagradzanej książki „Odmieńcza rewolucja” o queerowym performansie, której jedną z bohaterek jest Valerie Solanas).
Wszystko już było to pierwszy polski serial dźwiękowy o sztuce współczesnej. Usłyszymy w nim fascynujące historie, dla których punktem wyjścia są prace z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W tej chwili prace czekają w muzealnych magazynach na moment otwarcia nowego gmachu MSN-u znajdującego się w sercu Warszawy – na Placu Defilad. Inspirując się amerykańskimi produkcjami w formule „audio storytelling” (jak „Aria Code” Metropolitan Opera czy „Artists Among Us” Whitney Museum of American Art) twórcy podcastu proponują nowy sposób opowiadania o sztuce, spleciony z tym co nas porusza w otaczającym świecie – tu i teraz. Gościem każdego odcinka jest osoba spoza świata sztuki, której osobista historia sprowokuje nowe, nieoczywiste spojrzenie na dzieło i poruszane w nim kwestie. Opowieść uzupełni głos ekspertki lub eksperta, w przystępny sposób przybliżający szerszy kontekst i tematykę pracy. Nad scenariuszami poszczególnych odcinków pracowali Jakub Depczyński, Jagna Lewandowska, Bogna Stefańska z MSN oraz Zofia Płoska-Czartoryska, której głos, jako hostki podcastu, wprowadzi nas w przedstawiane historie. Jingiel skomponowała artystka i kompozytorka Anna Zaradny, a za oprawę graficzną sezonu odpowiedzialny jest Bolesław Chromry.
8-odcinkowy sezon skupi się na ikonicznych pracach z kolekcji MSN-u autorstwa Vivian Suter, Shany Moulton, Ai Weiweia, Mirosława Bałki, Gregora Różańskiego i Mateusza Kazuli, Adji Dieye, Marii Lobody i wspomnianego już duetu Boudry/Lorenz. O pomyśle na podcast i kulisach powstawania poszczególnych odcinków opowiedzą Monika Proba z Move Me Media i Jakub Depczyński, współtwórcy Wszystko już było.
Premiera podcastu odbędzie się 25 października, w dzień otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.