5. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni


Czwartek, 9 maja | 10:00 | Państwowe Muzeum Etnograficzne

5. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza do udziału w Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni wszystkie osoby sympatyzujące z ideą polskiego filmu dokumentalnego dla młodej widowni – filmowców, filmowczynie, producentów, dystrybutorów, edukatorów, edukatorki, nauczycieli i nauczycielki oraz rodziców. Forum odbędzie się 9 maja (czwartek) w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

W ramach Forum organizatorzy opowiedzą o idei programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych – dlaczego warto tworzyć i finansować polskie kino dokumentalne dla młodych widzów. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli również niepowtarzalną okazję przyjrzenia się temu obszarowi branży filmowej w innych krajach, dzięki obecności gości z Niderlandów i festiwalu IDFA. Najważniejszą częścią programu będą prezentacje siedmiu projektów z czwartej edycji programu, którym przyznane zostaną przez naszych partnerów nagrody dla najlepszych projektów. Forum jest doskonałym momentem do wspólnej wymiany pomysłów i tworzenia sieci wsparcia marki polskich filmów dokumentalnych dla młodych widzów.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy:
https://forms.gle/na35zZ54oqXLcyhk9

Projekty:

  • Niewidzialne miejsca, reż. Karolina Wajman
  • Zabawa w wojnę, reż. Anna Wolszczak, Piotr Pluta
  • Ostatnie lato, reż. Eleanora Iadkouskaya, Jan Jurczak
  • Wyścig Julii, reż. Paulina Sobczak
  • Szymon, reż. Stefan Łazarski prod. Agnieszka Skalska (PL)
  • Stając się Tym Mężczyzną, reż. Martyna Nitkowska, Weronika Perłowska
  • Siedzący w domu, reż. Katarzyna Piorek, prod. Sergio C. Ayala - Monserratefilms (SE)

Nagrody:
Nagroda finansowa dla najlepszego projektu od Millennium Docs Against Gravity
Nagroda finansowa dla najlepszego projektu od Festiwalu LET'S DOC
Nagroda finansowa dla najlepszego projektu od Stowarzyszenia Filmowców Polskich

PROGRAM 5. FORUM FILMU DOKUMENTALNEGO DLA MŁODEJ WIDOWNI
10:00-10:30 – otwarcie Forum
10:30-11:15 – studium przypadku (case study) analizujące potrzeby młodych widzów w kontekście filmu dokumentalnego oparte o doświadczenie reżyserskie i programerskie (IDFA) – prowadzenie Niki Padidar
11:15-11:45 – przerwa kawowa
11:45-13:05 – pitching projektów rozwijanych w ramach 4. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych – część 1 (w języku angielskim)
13:05-13:20 – przerwa
13:20-14:40 – pitching projektów rozwijanych w ramach 4. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych – część 2 (w języku angielskim)
14:40-15:30 – przerwa obiadowa
15:30-17:00 – spotkania one-to-one dla projektów
15:00-16:30 – warsztaty „Jak nakręcić ich na dokument” dla nauczycieli, nauczycielek, edukatorek i edukatorów (w języku polskim) - prowadzenie: reżyserki Jaśmina Wójcik i Katarzyna Lesisz

GOŚCINIEE I PRELEGENTKI:

Niki Padidar jest reżyserką. Jej debiutancki dokument „Ninnoc” zdobył siedem międzynarodowych nagród, m.in. na Berlinale i IDFA. Jej drugi film dokumentalny i pierwszy pełnometrażowy „All You See” był filmem otwierającym IDFA 2022 i zdobył nagrodę dla „najlepszego filmu dokumentalnego” przyznawaną przez holenderską Gildię Reżyserów. Niki reżyseruje, pisze, wymyśla nowe koncepcje i tworzy historie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Specjalizuje się w pracy z młodzieżą. W 2023 stworzyła autorską selekcję filmów do konkursu Youth Documentary na festiwalu IDFA. Niki urodziła się w Iranie. Studiowała fotografię na New School University w Nowym Jorku, odbyła rok orientacyjny w Akademii Sztuki Rietveld i uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie w Amsterdamie, specjalizując się w „Młodzieży i mediach” oraz „Reprezentacji w mediach”.

Katarzyna Lesisz – absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Tańczę dla ciebie" (2018), który zdobył nagrodę główną na festiwalu IDFA w ramach Kids & Docs Competition. Laureatka Nagrody Filmowej Małopolski na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, Grand Prix na festiwalu w Wenecji Ca' Foscari Short Film Festival za film „Saszka" (2018). Autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych „My Brother’s Life”, „A New Tomorrow” oraz filmu fabularnego „Taka nasza gra" pokazywanych na licznych festiwalach zagranicznych i krajowych.

Jaśmina Wójcik – artystka wizualna, reżyserka, autorka nastawionych na nasłuch, partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Reżyserka pełnometrażowego dokumentu kreacyjnego “Symfonia fabryki Ursus” (2018). Od kilku lat zaangażowana w edukację empatyczną poprzez opracowywanie autorskich praktyk kreacji artystycznej wypowiedzi dzieci. Oddaje sprawczość i podmiotowość dzieciom traktując je jako współtwórców i zapraszając do dialogu. Obecnie koncentruje się głównie na oddolnych praktykach edukacji, czego efektem będzie jej nowy film na podstawie powieści Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy.

Organizator: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy 

Partnerzy: Millennium Docs Against Gravity, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Stowarzyszenie Otwarte Dziki Bez