„Przeżyć” z Grand Prix Dolnego Śląska 2021

Poznaliśmy wynik tegorocznego konkursu o Grand Prix Dolnego Śląska! Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro zdobył animowany dokument „Przeżyć” w reżyserii Jonasa Pohera Rasmussena. Wyróżnienie otrzymał też film „Tysiące małych ran” Ramony S. Diaz.

„Przeżyć” („Flee”) to wykorzystująca animację w mistrzowski sposób historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem. Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu.

Wrocławskie jury w składzie: Maciej Bujko, Iwona Morozow, Jarosław Perduta oraz Emose Uhunmwangho, doceniło film Jonasa Pohera Rasmussena za wysoką wrażliwość i sugestywność narracji; oscylowanie na szerokiej skali emocjonalnej; za warstwę psychologiczną, podejmowanie tematu o ogromnym ciężarze w sposób niebanalny oraz w końcu – co ważne – za pozostawienie nadziei. W swoim werdykcie jury podkreśliło też, że „Przeżyć” to film, który jednocześnie pokazuje ogromną pojemność dokumentu, będąc przy tym uniwersalną opowieścią o ludzkiej pamięci i traumie. Dzieło to buduje mosty i otwiera szerokiemu gronu odbiorców drogę do zrozumienia polaryzujących na co dzień tematów. Ostatni festiwalowy seans laureata Grand Prix Dolnego Śląska odbędzie się w niedzielę o godzinie 16:30.

Specjalne wyróżnienie

W tym roku za przejmujący obraz agonii demokracji i wolnych mediów, ale też za możliwość poznania z bliska bohaterki, która inspiruje i nie pozwala tak po prostu odpuścić jury postanowiło wyróżnić także „Tysiące małych ran” Ramony S. Diaz – dokumentalny thriller dziennikarski o Marii Ressie, niezależnej filipińskiej dziennikarce, która trafia na celownik prezydenta Filipin Rodrigo Duterte. Była korespondentka wojenna jest jednak nie do złamania i otrzymuje, wraz z grupą niezależnych dziennikarzy, tytuł Człowieka Roku magazynu „Time” w 2018 roku. Wrocławska publiczność będzie miała okazję obejrzeć wyróżniony film w sobotę o godzinie 20:45.

Finałowy weekend festiwalu

18. Millennium Docs Against Gravity potrwa w Dolnośląskim Centrum Filmowym do niedzieli – w tym zaplanowano ponad 30 pokazów filmów non-fiction z całego świata. Na wielkim ekranie będzie można zobaczyć jeszcze m.in. „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, „Nową korporację” Joela Bakana i Jennifer Abbott oraz „Furię” w reż. Krzysztofa Kasiora – sobotni pokaz będzie też okazją do spotkania z reżyserem oraz Aleksandrą Rolą – główną bohaterką filmu.

W weekend do udziału w spotkaniach Akademii Dokumentalnej OKI DOKI na sale kinowe zaproszeni są też najmłodsi widzowie. Seanse filmów w dwóch blokach: „Trudne emocje – złość i smutek” i „Lekcje z natury”, połączone będą z warsztatami rozwijającymi tematykę prezentowanych na ekranie tytułów. W niedzielę po godzinie 16:00 festiwal po raz kolejny opuści również budynek DCF-u. Związane jest to z wydarzeniem skierowanym (nie tylko) do miłośników gier strategicznych. Na skwerze im Wojciecha Młynarskiego zaplanowano bowiem spotkanie i rozgrywkę w… szachy! Z arcymistrzynią szachową Jolantą Zawadzką zagrają uczestnicy symultany po filmie „Chwała królowej”.

Festiwalowe emocje poczuć będą mogli też widzowie z Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Legnicy. Od 9 do 12 września w tych trzech dolnośląskich miastach zaprezentowanych zostaną wybrane filmy z programu 18. Millennium Docs Against Gravity – m.in. „Jestem Greta”„Mit Hitlera” oraz „Polaków portret własny”.

Bilety wciąż w sprzedaży!

Bilety w cenach 14 i 18 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) dostępne są w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego, na MDAG.pl i dcf.wroclaw.pl. Przy zakupie minimum 6 biletów każdy z nich kosztował będzie 14 złotych; bilety na pokazy dla seniorów i rodzin kosztują 12 złotych.

Do zobaczenia w kinie!