O festiwalu

W relacji ze światem. 21. Millennium Docs Against Gravity

21. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego polskiego festiwalu filmowego, odbędzie się w dniach 10 - 19 maja w kinach w siedmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz) oraz od 21 maja do 3 czerwca online na mdag.pl! Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie.

Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „W relacji ze światem” a jego znaczenie następująco tłumaczy dyrektor artystyczny festiwalu - Karol Piekarczyk: „Hasło nawiązuje bezpośrednio do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie festiwalu. To także ukłon w stronę niezwykłej pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują nam otaczającą nas rzeczywistość, ale również do magicznej więzi, jaka wytwarza się na sali kinowej. W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas”.

Nowe sekcje

Na widzów_ki czeka jak zawsze wiele nowości. W programie festiwalu pojawiło się kilka nowych sekcji, które oddają aktualne tendencje w kinie dokumentalnym. Sekcja Japan Story przygląda się różnym aspektom dalekowschodniej kultury. Zgromadzone w niej filmy pozwalają odpowiedzieć na pytanie, w czym jest nam blisko do japońskiego społeczeństwa a gdzie różnice między nami widać najlepiej? Z kolei Niezapomniane historie kobiet przybliżają sylwetki wybitnych kobiet, które musiały walczyć o uznanie swoich zasług w zderzeniu z patriarchalną kulturą. Ich osiągnięcia były często wymazywane i długo czekały, żeby usłyszał o nich świat. O ludzkim poszukiwaniu życiowego balansu opowiadają historie zgromadzone w sekcji W drodze do szczęścia. Ścieżka prowadząca do poczucia spełnienia bywa kręta oraz wyboista. Jak radzą sobie na niej bohaterowie_ki festiwalowych filmów? To doskonała okazja, żeby wyciągnąć ważną lekcję dla siebie z ich zaskakujących, często zabawnych, ale też poważnych i wzruszających poszukiwań. Na pytanie, jakie są obecnie wyzwania, z którymi muszą mierzyć się rdzenni mieszkańcy_ki różnych zakątków świata, odpowiedzi udzielają z kolei tytuły w sekcji Pierwsze Narody. W jej ramach festiwal będzie miał ogromną przyjemność gościć międzynarodową premierę filmu „Sugarcane”. W niezwykle delikatny sposób jego twórcy konfrontują widownię z trwającym dekady bólem rdzennych mieszkańców Kanady. Do Warszawy przyjedzie duet reżyserski filmu, Julian Brave NoiseCat i Emily Kassie, który otrzymał nagrodę za reżyserię w konkursie amerykańskim na Sundance.

Zwycięzcy Sundance i Berlinale w programie MDAG

Podczas MDAG swoje polskie premiery będą miały tytuły, które zwyciężyły na najważniejszych światowych festiwalach - Sundance i Berlinale. W przypadku Sundance będzie to aż pięć nagrodzonych filmów: zwycięzca międzynarodowego konkursu dokumentalnego - „Naturalna dzikość serca” (A New Kind of Wilderness) Silje Evensmo Jacobsen; zwycięzca amerykańskiego konkursu dokumentalnego  - „Wojna porcelanowa” (Porcelain war) Brendana Bellomo i Slavy Leontyeva; zwycięzca nagrody za najlepszą reżyserię w konkursie międzynarodowym - „Ibelin” Benjamina Ree; zwycięzca nagroda za najlepszą reżyserię w konkursie amerykańskim - wspomniane już „Sugarcane” Juliana Brave NoiseCata i Emily Kassie; zwycięzca Special Jury Award for Cinematic Innovation - „Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu” (Soundtrack to Coup d’Etàt) Johana Grimonpreza.

„Naturalna dzikość serca” to piękna opowieść o życiu z dala od cywilizacji, która pokazuje także tragedię zmuszającą norweską rodzinę do powrotu na łono społeczeństwa. „Wojna porcelanowa” jest historią trójki ukraińskich artystów, którzy walczą o swój kraj. „Ibelin” Benjamina Ree, doskonale znanego festiwalowej publiczności za sprawą filmu „Malarka i złodziej”, jest poruszającym wspomnieniem o Matsie Steenie, który zmarł w wieku 25 lat z powodu degeneracyjnej choroby mięśni. Jego rodzice opłakiwali syna, myśląc, że choroba zmusiła go do życia w samotności. Nie zdawali sobie jednak sprawy, że Mats od dawna prowadził ciekawe, pełne przyjaciół i miłości życie w sieci. „Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu” skupia się na latach 1960–1961. 16 krajów afrykańskich ogłasza niepodległość, co wywołuje niepokój mocarstw. USA wysyła do Afryki czarne gwiazdy jazzu, żeby ocieplić swój wizerunek, ale nie wszystko idzie zgodnie z planem, bo muzycy zaczynają zauważać, jak są traktowani we własnym kraju.

Z Berlinale programerzy przywieźli za to zwycięzcę tytułu najlepszego filmu dokumentalnego festiwalu, czyli No Other Land” Rachel Szor, Yuvala Abrahama, Hamdana Billala oraz Basela Adra. W najciemniejszym momencie swojego życia, w obliczu masowej eksmisji, palestyński aktywista Basel zaprzyjaźnia się z izraelskim dziennikarzem Yuvalem, który wspiera jego protesty.

Konkurs Polski

W tym roku na festiwalu nie zabraknie także wielu interesujących filmów polskich, które znalazły się w Konkursie Polskim. Za ich sprawą poznamy między innymi 19-letnią DJ-kę Marysię (Rave”, reż. Dawid Nickel, Łukasz Ronduda), muzyków po przejściach („Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3”,  reż. Piotr Szczepański), rodzinę pomagającą uchodźcom (Las”, reż. Lidia Duda), bohaterki walczące o prawo Polek do aborcji („Nie jesteś sama”, reż. Karolina Domagalska), czy Gosię udowadniającą, że młoda osoba żyjąca ze schizofrenią może odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie („Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć”, reż. Małgorzata Imielska). Nie samą teraźniejszością człowiek żyje - na MDAG pojawią się także giganci polskiej (pop)kultury - Wanda Rutkiewicz („Ostatnia wyprawa”, reż. Eliza Kubarska) i Marek Hłasko („8. dzień chamsinu”, reż. Zvika Gregory Portnoy), których losy i postaci zobaczymy w zupełnie nowym świetle.

75 lat historii polskiej powojennej kinematografii

Włączamy się także w świętowanie 75 lat historii polskiej powojennej kinematografii i funkcjonowania Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, prezentując wybór filmów WFO. W specjalnej sekcji zaprezentowane zostaną produkcje z muzyką Krzysztofa Komedy, kreacyjne filmy dokumentalne, obrazy nieskażonej przyrody oraz nowa produkcja wytwórni - „Niewyraźny klekot ptaków” Franciszka Berbeka.

W programie festiwalu znalazła się również zestaw wyjątkowych filmów, które w szczególny sposób zapisały się w historii Millennium Docs Against Gravity i kina dokumentalnego. 10 niezapomnianych pokazów klasyków i nowszych filmów, które warto znać, odbędzie się pod szyldem The Best of MDAG.

21. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów - od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne.

Więcej informacji o festiwalu:

https://www.facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/

https://www.instagram.com/millenniumdocsagainstgravity/

https://www.youtube.com/c/MillenniumDocsAgainstGravityFilmFestival

https://www.tiktok.com/@millenniumdocsag

 
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera