Wanda Gościmińska. Włókniarka
Inscenizowany obraz Wojciecha Wiszniewskiego – jednego z najbardziej intrygujących postaci polskiego kina dokumentalnego lat 70. XX wieku. Oryginalny formalnie w warstwie scenografii, sztuki operatorskiej, reżyserii, kreacyjny dokument zrealizowany został na kanwie historii Wandy Gościmińskiej – łódzkiej włókniarki, słynnej przodowniczki pracy, symbolu socjalistycznej propagandy sukcesu. Odwołując się do tej postaci – reżimowego posągu z lat 50. XX wieku – Wiszniewski demaskuje fałsz i zakłamanie tamtych czasów oraz mechanizmy, w których człowiek staje się narzędziem ideologicznej manipulacji. Autorem zdjęć do tego intrygującego filmu jest zdobywca Oscara® Zbigniew Rybczyński.
Film dzieli się na osiem części: Rodowód, Wczoraj, Pokolenie, Idea, Dzisiaj, Dom, Pamięć i Jutro. Ukazuje przodowniczkę pracy w gronie rodzinnym, przy pracy, podczas uroczystej dekoracji, w czasie spotkań z młodzieżą. Dzięki zastosowaniu symboliki i metaforyki, które są nośnikami wydarzeń historycznych, powstał film nie tylko o bohaterce, ale także o mieście i czasach, w których Gościmińska czynnie działała.
Film prezentujemy w wersji zrekonstruowanej cyfrowo w ramach projektu „Cyfryzacja klasyków dokumentu” współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
-
czas trwania:22 min.
-
kraj/rok:Polska /1975
-
reżyseria:Wojciech Wiszniewski
-
zdjęcia:Zbigniew Rybczyński
-
montaż:Dorota Wardęszkiewicz
-
produkcja:Janusz Strelcow, Jan Jurczak / Wytwórnia Filmów Oświatowych
-
muzyka:Krzysztof Komeda
-
wybrane festiwale i nagrody:1975 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Krakowie: Brązowy Smok za scenariusz
-
sekcje:
-
konkursy:
-
tagi:
-