Szczurołap
Wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach filmowych metaforyczna opowieść o człowieku, który eliminuje na skalę przemysłową szczury. Tytułowy „szczurołap” – na przykładzie jednej ze swoich akcji – przedstawia szczegółowo metody swojej pracy. Muszą one być starannie dobrane, ponieważ jego przeciwnicy to zwierzęta o wysokim stopniu inteligencji. Bohater wnikliwie tłumaczy socjotechniczny charakter swoich działań, które mają za zadanie zniszczenie całej społeczności szczurów. Film jest utworem wieloznacznym: powstawał wkrótce po zakończeniu stanu wojennego w Polsce i był wówczas odczytywany jako metafora polowania komunistycznych służb bezpieczeństwa na przywódców opozycyjnego podziemia. Tytułowy bohater filmu nosi podobne ciemne okulary, co generał Jaruzelski. Głównym autorem ekspresyjnych zdjęć do tego filmu jest Piotr Sobociński.
Film prezentujemy w wersji zrekonstruowanej cyfrowo w ramach projektu „Cyfryzacja klasyków dokumentu” współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
-
czas trwania:21 min.
-
kraj/rok:Polska /1986
-
reżyseria:Andrzej Czarnecki
-
zdjęcia:Piotr Sobociński, Marcin Isajewicz, Mieczysław Herba
-
montaż:Joanna Borkowska
-
produkcja:Zdzisław Przydonik / Wytwórnia Filmów Oświatowych
-
wybrane festiwale i nagrody:1986 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Krakowie: Złoty Smok, Nagroda za Zdjęcia, 1986 – MFF Mannheim: Dukat Filmowy, Międzynarodowa Nagroda Ewangelicka, 1988 – MFFK Clermont-Ferrand: Wyróżnienie Specjalne
-
sekcje:
-
konkursy:
-
tagi:
-