Kochamy kino dokumentalne za to, że często inspiruje nas do dyskusji nad otaczającym światem. Dlatego tak miło nam poinformować, że dwa wybitne niemieckie dokumenty, które gościły na Festiwalu Millennium Docs Against Gravity, będą nie tylko pokazywane, ale też dyskutowane w trzech warszawskich kinach.
Dyskusja o sytuacji kobiet
Pierwszym z filmów, które będziemy mieli okazję zobaczyć, jest dokument „Cała przyjemność po stronie kobiet”. 30 października odbędzie się projekcja w Kinotece w ramach cyklu tworzonego przez Against Gravity wspólnie z magazynem Sens. W czasie spotkania kobiety będą mogły porozmawiać o swoich doświadczeniach z życiem w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn.
Drugi pokaz filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet” będzie miał miejsce 14 listopada w czasie Dziewczyńskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Domu Kultury Świt na warszawskim Targówku.
Więcej o filmie
Reżyserka Barbara Miller odpowiada na pytania, czego pragnie kobieta? Kim jest kobieta? I chociaż to jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze, odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni. Dlatego też wciąż istnieje przyzwolenie na kulturę gwałtu, podrzędność kobiet w strukturach władzy największych religii, przekonanie o obsceniczności wizerunku waginy w przestrzeni publicznej (wobec całkowitej neutralności penisa) czy instytucję obrzezania kobiet. Na całym świecie miliony kobiet są wciąż okaleczane, gwałcone, molestowane czy karane, bo to mężczyźni decydują w ich imieniu. Dlatego reżyserka oddaje głos kobietom.
Tutaj można zobaczyć trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=SbmxGX-kq6A
Dyskusja o poznawaniu świata i tolerancji
Z kolei 21 listopada w ramach spotkań z młodzieżą w kinie Elektronik w cyklu Młodzi@Doc zobaczymy drugim z niemieckich dokumentów -„Daleka podróż za jeden uśmiech”. Będzie to okazja, żeby porozmawiać o niezwykłej podróży bohaterów, którzy zwiedzili różne zakątki świata, poznając głównie lokalnych mieszkańców.
Więcej o filmie
Wiosną 2013 roku Gwen Weisser i Patrick Allgaier spakowali plecaki i wyruszyli w długą podróż dookoła świata. Z rodzinnego Freiburga para spontanicznie wybrała się na Wschód. Pojechali autostopem przez Bałkany do Moskwy, następnie do Azji Centralnej Kaukazu, Iranu, Pakistanu, Indii, Nepalu, Chin i Mongolii. Spali głównie w małym namiocie, z dala od miast. Spędzili rok w Ameryce Środkowej, pracując nad projektami, a potem wrócili do domu. Mimo że posiadali bardzo skromny budżet, przez cztery lata pokonali 97 000 kilometrów, przemieszczając się 667 różnymi środkami transportu. Każdy pojazd tworzył nową historię, nowe spotkanie z drugim człowiekiem, którego nie można było przewidzieć i zaplanować. Celem podróży było nawiązanie bezpośredniego kontaktu z miejscowymi, co okazało się interesującym i wzbogacającym doświadczeniem. Film zapisem spontanicznej podróży, która otwiera na świat, uczy tolerancji i buduje międzykulturowe mosty.
Tutaj można zobaczyć trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=diVTuq8t6FU
Projekcje filmów "Cała przyjemność po stronie kobiet" i „Dalek podróż za jeden uśmiech” odbywają się w ramach drugiego etapu projektu Kino jako laboratorium współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.