The Best of Docs – najlepsze filmy festiwalu od poniedziałku w Kinotece

Choć 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity oficjalnie dobiegł końca, to wielkie święto dokumentu trwa dalej. Od 20 do 24 maja w ramach przeglądu The Best Of Docs w Kinotece zostaną pokazane najlepsze flmy tegorocznej edycji festiwalu: laureat Grand Prix - Nagrody Banku Millenium "Kraina miodu", oraz "Antropocen. Epoka człowieka", "Ustrzelić mafię", "Symfonia fabryki Ursus" i "Duch Bauhausu".

 

„Kraina miodu” (20.05, Kinoteka, 20:30)

 

Pierwszym filmem, który zostanie zaprezentowany widzom w ramach przeglądu „Best of Docs” będzie tegoroczny laureat Grand Prix – Nagrody Banku Millennium „Kraina miodu” („Honeyland”), reż. Lubomir Stefanow i Tamara Kotewska. Film doceniony za „głęboko wzruszający portret czystej i pokornej duszy. Duszy przepełnionej miłością i pozbawionej chciwości, która daje nam głęboką lekcję na temat tego, co to znaczy być w harmonii z naturą” opowiada o rozgrywającej się w Macedonii historii 55-letniej Hatigi, która z dala od wielkich miast wiedzie życie zgodnie z pradawnym rytmem koegzystencji człowieka z naturą.

 

Bilety

Więcej o filmie

 „Antropocen. Epoka człowieka” (21.05, Kinoteka, godz. 20:30)

 

„Antropocen: epoka człowieka(„Anthropocene: The Human Epoch”), reż. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier i Edward Burtynsky, to z kolei utrzymana w surrealistycznym duchu medytacja na temat masowych, głębokich i trwałych zmian w krajobrazie naszej planety dokonywanych przez człowieka. Narratorką filmu, kręconego przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu, jest aktorka Alicia Vikander, laureatka Oscara za rolę w „Dziewczynie z portretu”.

 

Bilety

Więcej o filmie

 

“Ustrzelić mafię” (22.05 Kinoteka, godz. 20:30)

 

Letizia Battaglia jest jedną z najwybitniejszych włoskich fotografek. Jej czarno-białe zdjęcia dokumentujące przemoc sycylijskiej mafii zapisały się w historii fotografii jako świadectwo niezwykle brutalnych czasów, zadając kłam romantycznej wizji mafii. Film „Ustrzelić mafię” („Shooting the Mafia”) w reż. Kim Longinotto jest wielowymiarowym portretem tej wyjątkowej osobowości. Przeplata czarno-białe fotografie z materiałem archiwalnym z tamtych czasów i szczerymi rozmowami z artystką, która neguje romantyczną narrację o mafii i przedstawia jej prawdziwe, okrutne oblicze.

 

Bilety

Więcej o filmie

 

 „Symfonia fabryki Ursus” (23.05 Kinoteka, godz. 20:30)

 

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX w. stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. filmu zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w eksperymencie, który raz jeszcze ożywiłby fabrykę. „Symfonia fabryki Ursus” („Symphony of the Ursus Factory") w reż. Jaśminy Wójcik jest dokumentem kreacyjnym wykorzystującym narzędzia i styl sztuki partycypacyjnej, łączącym sztukę ze społecznością, a także wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Przede wszystkim jednak jest upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczącej o godność ludzi pracy i polityki historycznej uwzględniającej ich biografię.

 

Bilety

Więcej o filmie

 

“Duch Bauhausu” (24.05 Kinoteka, godz. 20:30)

 

W dokumencie „Duch Bauhausu” („Bauhaus Spirit”) w reż. Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha poznajemy nie tylko historię Bauhausu, ale także jego bogate i zróżnicowane dziedzictwo, które dziś przejawia się w rozmaitych projektach. Obserwujemy artystów, naukowców i architektów świadomie odnoszących się do Bauhausu jako aktualnej idei, która pomimo upływu czasu nie straciła na atrakcyjności. Co więcej, okazuje się obecnie nadzwyczaj inspirująca. Charakterystyczna dla Bauhausu synteza wyobraźni i struktury, bogactwa i prostoty są ważnymi elementami kultury i życia codziennego XX i XXI w. Czerpią od niej projektanci Apple’a i współcześni architekci. Twórcy filmu prezentują wizjonerskie idee Bauhausu, jego współczesne konteksty i zadają zawsze aktualne pytania: jak chcemy żyć i dokąd zmierzamy?

 

Bilety

Więcej o filmie

 

Pełny harmonogram pokazów 

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywał się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie oraz 11-19 maja w Bydgoszczy i 12-19 maja w Katowicach. W Gdyni wydarzenie potrwa do 24 maja.