Już w środę 24 lipca na Placu Defilad w Warszawie odbędzie się pokaz filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet". A w kinie Luna w niedzielę 28 lipca będzie można obejrzeć film „Daleka podróż za jeden uśmiech”. Projekcje odbędą się w ramach projektu Kino jako laboratorium, prezentującego najnowsze filmy dokumentalne z Niemiec i ich odważnych, otwartych na świat bohaterów.
Pokaz filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet” (“#FemalePleasure”), który otrzymał na 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity Nagrodę Dokumentalną Warszawy i Nagrodę Czytelników „Co Jest Grane 24” (obie przyznaje publiczność), otworzy Cykl Filmów Dokumentalnych DOCS na Placu Defilad. Projekcje będą odbywały się co środy. Wstęp na pokazy jest wolny.
Czego pragnie kobieta? Kim jest kobieta? – to jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze. Jednak odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni. Na całym świecie miliony kobiet są wciąż okaleczane, gwałcone, molestowane czy karane, bo to mężczyźni decydują w ich imieniu. Dlatego reżyserka Barbara Miller oddaje głos kobietom.
W filmie poznajemy m.in. Niemkę Doris Wagner, byłą zakonnicę, która opowiada o wykorzystywaniu seksualnym w Kościele. Przełomowe dla podjęcia decyzji o opuszczeniu zakonu i poszukiwaniu sprawiedliwości za wyrządzoną krzywdę okazało się dla niej podjęcie studiów na wydziale teologii we Fryburgu. - Tam nagle zobaczyłam, że wiara może być przedmiotem studiów krytycznych. Że można zadawać pytania typu: co tak naprawdę oznacza słowo „Bóg”? I że nie ma na nie łatwych odpowiedzi – mówiła Doris Wagner w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów”, udzielonym z okazji jej wizyty na 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity.
Cały wywiad można przeczytać pod tym linkiem:
Film portretuje także inne odważne kobiety, m.in. Rokudenashiko, japońską artystkę, która stanęła przed sądem za wydruki 3D swojej waginy, i Leylę Hussein, Brytyjkę somalijskiego pochodzenia, która prowadzi w Londynie warsztaty dla somalijskich kobiet, by uświadomić im piekło, na jakie skazują swoje córki, przeprowadzając na nich zabieg obrzezania.
Początek pokazu o godz. 21:30.
Z Fryburga w świat
Wiosną 2013 roku Gwen Weisser i Patrick Allgaier spakowali plecaki i wyruszyli w podróż dookoła świata. Z rodzinnego Fryburga para spontanicznie wybrała się na Wschód. Pojechali autostopem przez Bałkany do Moskwy, następnie do Azji Centralnej, Kaukazu, Iranu, Pakistanu, Indii, Nepalu, Chin i Mongolii. Emocjonującą historię tej niezwykłej przygody przedstawionej w filmie „Daleka podróż za jeden uśmiech” (“Far. The Story of a Journey Around the World”) będzie można poznać już w niedzielę 28 lipca w kinie Luna. Czy od bohaterów tego filmu możemy uczyć się otwartości?
Początek pokazu o godz. 17.45.
Bilety na pokaz są dostępne pod tym linkiem:
Po projekcji zaplanowana jest rozmowa z Justyną Turczynowicz, która wraz ze swoim partnerem, córeczką Zoją i psem Wilem od wielu miesięcy przemierza świat camperem. Opowie jak wygląda życie rodziny, która jest w nieustannej drodze. Czy podróże mogą być sposobem na życie dla całej rodziny? Z jakimi trudnościami musi się zmierzyć, z czego zrezygnować, a na co może się odważyć?
Pokazy filmów „Cała przyjemność po stronie kobiet” (“#FemalePleasure”), reż. Barbara Miller, Niemcy, Szwajcaria, 2018, 97 min. i „Daleka podróż za jeden uśmiech” (“Far. The Story of a Journey around the World”), reż. Patrick Allgaier, Gwendolin Weisser/Niemcy/2017/127 min. , odbędą się ramach projektu „Kino jako laboratorium”, współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Pokazów na Placu Defilad będzie więcej w te wakacje!
W ramach Cyklu Filmów Dokumentalnych DOCS co środę na Placu Defilad będzie można zobaczyć najlepsze filmy Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.
31 lipca o godz. 21.30 pokaz filmu „Antropocen: epoka człowieka” (“Anthropocene: The Human Epoch”), reż. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky, zaś 7 sierpnia o godz. 21.00 wystartuje pokaz „Pod opieką wiecznego słońca” (“ Under the Sun”). Film Witalija Manskiego otrzymał Nagrodę Banku Millennium - Grand Prix na 13. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity.
14 sierpnia o godz. 21:00 na Placu Defilad projekcja „Jutro albo pojutrze” (“Minding the Gap”). Film Binga Liu był nominowany do Oscara i znalazł się na liście najlepszych filmów 2018 r. według Baracka Obamy. Zachwycił także jurorów i widzów 15. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył aż cztery nagrody: Nagrodę Banku Millennium - Grand Prix, Nagrodę Dokumentalną Warszawy (nagroda publiczności), Grand Prix Dolnego Śląska - Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Bydgoszcz ART.DOC Award. A 21 sierpnia na Placu Defilad będzie można obejrzeć film „Demokracja: instrukcja obsługi” (“What is Democracy?”), reż. Astra Taylor/Kanada/2018/107 min.
Cykl Filmów Dokumentalnych DOCS organizowany jest we współpracy Millennium Docs Against Gravity, Placu Defilad i Teatru Studio. Wstęp na pokazy jest wolny. Zapraszamy!