Na końcu wysp


nd. 12 maja, 15:30, DCF, sala Lalka

Na końcu wysp

po filmie GDY PRZYCHODZI PRZYPŁYW, reż. Juan Palacios, Sofie Husum Johannesen

Historia mieszkańców niewielkiej duńskiej wyspy Mandø, którzy wspólnie próbują przeciwstawić się tragicznym w skutkach zmianom klimatycznym, stanie się punktem wyjścia do rozmowy o antropocenie i jego wpływie na naszą codzienność, ale też na różne dziedziny kultury i sztuki. Spotkanie to zapowiedź wystawy prac autorstwa Agaty Ingarden, którą oglądać można od 16 maja w 66P – Subiektywnej Instytucji Kultury. Wraz z kuratorką ekspozycji Agnieszką Pinderą i kulturoznawczynią Renatą Tańczuk zastanowimy się nad antropocenem i kapitalocenem jako fenomenami społeczno-przyrodniczymi, a także nad ich wpływem na nasze wyobrażenia o przyszłości ludzkiego oraz nie-ludzkiego uniwersum.

Gościnie:
Agnieszka Pindera – kuratorka i teoretyczka sztuki, kulturoznawczyni i studentka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych na UJ. Pracowała m.in. w Fundacji Izolyatsia w Doniecku, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, a w 2023 r. dołączyła do zespołu Muzeum Warszawy. Redaktorka „Praktycznego poradnika dla artystów”, publikowała m.in. w „Notesie na 6 tygodni” oraz w antologiach i katalogach wystaw.
 

Renata Tańczuk – doktora habilitowana, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, kulturoznawczyni. Interesuje się humanistyką środowiskową, studiami nad kolekcjonerstwem, muzeami i sound studies. Autorka monografii „Ars colligendi. Kolekcjonowanie jako forma aktywności kulturalnej” (2011) i „Kolekcja – pamięć – tożsamość. Studia nad kolekcjonowaniem” (2018).

Prowadzenie:
Lech Moliński

PARTNER: 66P Subiektywna Instytucja Kultury