Widownia Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity poszerzy się o kolejne miasto. Znamy pierwsze hity festiwalu w Poznaniu! Filmem otwarcia festiwalu w Poznaniu będzie film „Photographer of War” Borisa Benjamina Bertrama o Janie Grarupie, mistrzu fotografii wojennej, który pojawi się tego dnia w Poznaniu na spotkaniu z widzami!
17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity jest organizowany w Poznaniu jako kontynuacja długoletniej współpracy z Kinem Muza, które w stałym repertuarze prezentuje filmy dokumentalne. Jesteśmy szczęśliwi, że na bogatej mapie wydarzeń kulturalnych Poznania zagości Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity!
Pierwsze hity festiwalu w Poznaniu!
Jan Grarup, duński fotograf to laureat prestiżowych nagród fotograficznych, w tym Eugene’a Smitha, czterokrotnie World Press Photo, UNICEF i Visa D’Or dla Darfuru. „Photographer of War” jest jego psychologicznym portretem. Obserwujemy, jak Grarup mierzy się z nowym wyzwaniem – odpowiedzialną opieką na czwórką dzieci. O filmie i swoich doświadczeniach Jan Grarup opowie osobiście podczas Gali Otwarcia Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity w Poznaniu!
W programie 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity w Poznaniu także „For Sama” Waad Al-Khateab i Edwarda Watts, wstrząsająca opowieść o życiu w Syrii, o której „The Guardian” napisał: „Mocny, przerażający i głęboko humanistyczny film dokumentalny o życiu w oblężonym Aleppo, który idealnie pokazuje panującą tam atmosferę strachu i nadziei”. Film otrzymał do tej pory wiele prestiżowych nagród, m.in. Europejską Nagrodą Filmową dla Najlepszego filmu dokumentalnego, Nagrodę Złote Oko dla Najlepszego filmu dokumentalnego na festiwalu w Cannes, cztery nagrody British Independent Film Award.
W programie 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity w Poznaniu nie zabraknie polskich filmów, które tradycyjnie są silnie i licznie prezentowane na festiwalu. Widzowie Kina Muza zobaczą m.in. „Lessons of Love” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei o magnetyzującej postaci Joli, która po blisko 50 latach toksycznego związku, przewartościowuje swoje życie i uczy się czerpać z niego pełnymi garściami.
Widzowie Kina Muza będę mogli obejrzeć starannie wyselekcjonowane filmy Konkursu Głównego. W programie poznańskiej edycji festiwalu zaprezentowane zostaną także filmy z Konkursu „Co Jest Grane 24” oraz kolejne filmowe pozycje, prezentujące bogactwo filmowych tematów i form ich realizacji w kinie dokumentalnym.
„WIEMY, CO GRAMY”. Starannie dobierany repertuar Kina Muza
Kino Muza powstało w Poznaniu w roku 1908 i jest jednym z najstarszych kin w Europie. Od 2008 roku prowadzone jest przez Estradę Poznańską, czyli instytucję kultury i rozrywki, która działa w centrum Wielkopolski już od 65. lat. Kino jest również jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych w Polsce, należących do Sieci Kin Studyjnych
i Lokalnych, a także europejskiego programu Europa Cinemas.
W roku 2019 Kino Muza przeszło gruntowną przebudowę, której efektem jest nowoczesny trzysalowy obiekt o najwyższym standardzie projekcji filmowych. Nowe wnętrza nawiązują do tradycji oraz historii kina, a każda z sal zachowuje swój indywidualny charakter. Przestrzeń jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Hasło przewodnie Kina Muza brzmi: WIEMY, CO GRAMY. Ma to odzwierciedlenie w starannie dobieranym repertuarze, który promuje filmy wartościowe pod względem tematycznym oraz artystycznym. W regularnej działalności kino promuje stałe cykle filmowe, w których dba o repertuar dla każdej grupy wiekowej. Sale kinowe wielokrotnie stają się przestrzenią do wspólnej debaty z publicznością, a w programie nie brakuje wątków filmoznawczych, ekologicznych, psychologicznych, filozoficznych, artystycznych, społecznych, analizy nowoczesnych form urbanistycznych, a także refleksji nad prawami człowieka oraz zwierząt.
Kino Muza dba o to, aby każdy czuł się w tej przestrzeni dobrze, dlatego od lat stoi na straży szerzenia tolerancji oraz równouprawnienia, mając na uwadze dobro mieszkańców i mieszkanek Poznania.
Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. W 2019 roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity znalazł się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według „MovieMaker Magazine”.
Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w sześciu polskich miastach – od 4 do 13 września w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy. O datach, w jakich festiwal odbędzie się w Gdyni, poinformujemy wkrótce.