10 największych hitów festiwalu online!

Najczęściej oglądane przez widzów do tej pory filmy części online 17. Millennium Docs Against Gravity to zestawienie bardzo różnorodne i pokazujące szerokie spojrzenie publiczności na otaczający świat. 

Oto zestawienie 10 hitów, które można oglądać do 4 października!

 

1. Jak Bóg szukał Karela (Once Upon a Time in Poland), reż. Vít Klusák, Filip Remunda

W środku Europy żyją obok siebie dwa bardzo różne narody. Czesi są zagorzałymi ateistami, Polacy wysysają katolicyzm z mlekiem matki. Jak wyglądała pielgrzymka tych pierwszych w poszukiwaniu korzeni wiary tych drugich? 

 

2. Między nami (Between Us), reż. Dorota Proba

Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego! Intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę, zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań.

 

3. Kapitał w XXI wieku (Capital in the Twenty-First Century), reż.  Justin Pemberton

Film jest błyskotliwą wykładnią najważniejszych tez „Kapitału w XXI wieku” – w barwnym korowodzie przewijają się szacowni profesorowie, jak Joseph Stiglitz czy Francis Fukuyama, walcząc o uwagę widza z fragmentami Simpsonów, hollywoodzkich filmów czy ociekających bogactwem teledysków.

 

4. Ziemia jest niebieska jak pomarańcza (The Earth is Blue as an Orange), reż. Iryna Tsilyk

Grand Prix – Nagroda Banku Millennium! Opowieść o rodzinie mieszkającej na linii frontu w Donbasie na Ukrainie, która kocha kino i kręci film inspirowany własnym codziennym życiem w trakcie wojny.

 

5. Kobieta (Woman), reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastazja Mikowa

Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24”. Co to znaczy być kobietą? 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe.

 

6. Witamy w Czeczenii (Welcome to Chechnya), reż. David France

Nagroda Amnesty International Polska i Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni. Zatrważający obraz czystek i pogromu, przywołujących na myśl ludobójstwa XX wieku. Od 2016 roku rządzący Czeczenią tyran Ramzan Kadyrow rozpoczął operację eksterminacji rodzimej społeczności LGBTQ+.

 

7. Dla Samy (For Sama), reż. Waad Al-Kateab, Edward Watts

Nagroda Publiczności. „Czy będziesz miała mi za złe, że uciekliśmy z Aleppo?” – pyta Waad, syryjska dziennikarka, swoją maleńką córkę, która przyszła na świat w środku powstania przeciw Asadowi.

 

8. Iyengar: człowiek, joga i droga ucznia (IYENGAR: the Man, Yoga, and The Student's Journey), reż. Jake Clennell

Film portretuje życie, spuściznę i naukę Iyengara, ukazując kulisy jego życia i duchowej praktyki oraz wpływ, jaki wywarł na Indie.

 

9. Tarantino: bękart kina (QT8: The First Eight), reż. Tara Wood 

W filmie Tary Wood poznajemy biografię i twórczość Tarantino, począwszy od jego pracy w wypożyczalni, poprzez wkroczenie do świata kina w roli scenarzysty, aż do zyskania miana jednego z najbardziej utalentowanych reżyserów.

 

10. iHuman (iHuman), reż. Tonje Hessen Schei    

Film podąża za pionierami w dziedzinie sztucznej inteligencji, pracującymi nad jej coraz bardziej wyrafinowaną formą. Czy sztuczna inteligencja jest dla nas bezpieczna?