Poniedziałek, 13 maja | godz. 11:00 | Kino Muza 1
Akademia Dokumentalna: Prelekcja i dyskusja (ok. 45 min.)
po filmie „Las”, reż. Lidia Duda
Sugerowana grupa wiekowa: 14+
Obszary tematyczne: etyka globalna, uchodźstwo, prawa człowieka, psychologia, proaktywna postawa w życiu społecznym
Nauczyciele, dzięki którym klasy skorzystają z festiwalowego programu otrzymają specjalnie przygotowane materiały edukacyjne mające na celu wsparcie dalszej pracy z filmem w szkole. Koszt biletu grupowego dla osoby uczniowskiej wynosi 14 zł. Płatność pobierana będzie w kasie kina przed seansem. Klasę można zapisać na dowolną liczbę spotkań, wysyłając zgłoszenie przez formularz online: https://forms.office.com/e/PxJGgQJZZ8
Opis filmu: Asia i Marek po studiach kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski – w Puszczy Białowieskiej, najstarszym lesie Europy. To ich mały raj – miejsce, w którym ich dzieci miały bezpiecznie dorastać z dala od problemów współczesnego świata. Dla Marysi, Ignacego i Franka las jest drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Ale pewnego dnia wielka polityka puka do drzwi domu, las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni, Uchodźcy – niechciani i w Polsce, i w Białorusi. Wielka polityka zapukała do drzwi ich domu i już nic nie było takie, jak kiedyś. Kim są Uchodźcy przybywający do naszego kraju? Jak możemy ich zrozumieć? Czy możemy pomóc? Kim jest osoba uchodźcza? Jak możemy pomóc?
Osoba ekspercka: KRYSTIAN KARCZ - nauczyciel etyki, filozofii, wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa. Założyciel grup: największy wirtualny pokój filozofujących nauczycieli - "Nauczyciele filozofii i etyki" oraz "Klub Małych Wielkich Filozofów". Prowadzi popularny na Facebooku i Instagramie fanpage "Uczę filozofować". Współautor książki "Filozofuj z dziećmi 2", popularyzator filozofii, filozofowania oraz nowoczesnych metod nauczania. Oficjalny ambasador studiów filozoficznych na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.