Prezentujemy zwiastun 19. edycji Millennium Docs Against Gravity!

Dzisiaj swoją premierę na oficjalnym kanale YouTube Millennium Docs Against Gravity miał trailer tegorocznej edycji największego polskiego festiwalu filmowego. Jego autorką jest po raz siódmy Dorota Proba – reżyserka i montażystka filmów dokumentalnych, absolwentka Szkoły Wajdy i Wydziału Scenografii na warszawskiej ASP.

Filmy pojawiające się w zwiastunie 19. MDAG

W swoich trailerach festiwalowych Dorocie Probie udało się wypracować własny unikatowy styl, który co roku porywa serca widzów_ek i pobudza ich apetyt na festiwalowe filmy. W tegorocznym zwiastunie znalazły się fragmenty dzieł z Konkursu Głównego, jak „Wulkan miłości”, „Terytorium”, „Krowa”, „Anioły z Sindżaru” czy „Skál”. Dorota stworzyła swoistą grę w ciepło-zimno – obserwujemy zarówno płonące lasy Amazonii („Terytorium”), jak i wędrującego polarnego misia („Kłopotliwy niedźwiedź”), czy lodowate krajobrazy (filmy „Rzeka” i „W objęciach lodu”) i zaraz po niej tancerza realizującego swój układ choreograficzny na pustyni („Sztuka milczenia”). Motyw tańca przewija się zresztą także w innych fragmentach – prezentujących szałowe czirliderki 70+ z filmu „Dziewczyny z kalendarza”. Rozpoznajemy znane twarze: Susan Sontag („W sprawie Susan Sontag”), Dalajlamy i Desmonda Tutu („Misja: szczęście”), Sinead O’Connor („Nothing Compares”) i Aleksieja Nawalnego („Nawalny”). Niektóre twarze przykryte są maskami – jak w ujęciach z filmu „McCurry. W pogoni za kolorem”, czy u samego Mercela Marceau („Sztuka milczenia”). Maski nie nosi bohaterka „Instagramowej rodziny”, choć i tak odgrywa rolę nastoletniej influenserki przed kamerką. Swoich instynktów nie hamuje Roman Stańczak, którego widzimy podczas tworzenia kontrowersyjnej rzeźby samolotu do polskiego pawilonu na weneckie Biennale. W powietrzu unoszą się „Zawieszeni” – tytułowi bohaterowie tego filmu, i bynajmniej nie potrzebują do tego aeroplanów… Po wpływem psychodelików są zaś uczestnicy halucynogennego eksperymentu w filmie „Psychodeliczny klasztor”. Jak widać, bohaterowie trailera tradycyjnie idą against gravity! Zapraszamy do odgadywania dalszych tytułów w trailerze - to jedna z ulubionych zabaw publiczności. Za ścieżkę dźwiękową posłużył niezmiennie kawałek „Give It Up” – owoc współpracy izraelskiego muzyka znanego jako Kutiman z amerykańską youtuberką występującą pod pseudonimem Princess Shaw.

Zachęcamy do dołączenia do naszego tegorocznego wydarzenia na Facebooku, gdzie czekały na Was będą konkursy, najświeższe informacje oraz ważne komunikaty!

Oficjalne wydarzenie 19. MDAG na Facebooku: https://fb.me/e/2vKWFGWkm